NELC_featured

NELC October 2011 Qualifier Top 8 Deck Lists

NELC October 2011 Qualifier Top 8 Deck Lists

Eric English, 1st Place

RUG

 

Creatures:

4 Tarmogoyf

3 Snapcaster Mage

2 Grim Lavamancer

 

Legendary Creatures:

3 Vendilion Clique

 

Instants/Sorceries:

4 Stifle

3 Spell Snare

4 Force of Will

2 Counterspell

4 Brainstorm

2 Preordain

4 Lightning Bolt

1 Fire//Ice

1 Chaos Warp

 

Planeswalkers:

2 Jace, the Mind Sculptor

 

Basic Land:

2 Island

1 Mountain

 

Non-Basic Land:

3 Volcanic Island 

3 Tropical Island

4 Scalding Tarn

4 Misty Rainforest

4 Wasteland

 

Sideboard:

1 Tormod’s Crypt

1 Relic of Progenitus

2 Spell Pierce

4 Red Elemental Blast

1 Firespout

1 Grim Lavamancer

2 Ancient Grudge

1 Gilded Drake

 

Brian Finlayson-Schuler, 2nd Place

Esper Fae-Blade

 

Creatures:

4 Spellstutter Sprite

Stoneforge Mystic

 

Legendary Creatures:

2 Vendilion Clique

 

Instants/Sorceries:

4 Force of Will

4 Swords to Plowshares

4 Ancestral Visions

4 Brainstorm

1 Diabolic Edict

2 Thoughtseize

3 Daze

 

Tribal Enchantments:

3 Bitterblossom

 

Planeswalkers:

2 Jace, the Mind Sculptor

 

Equipment:

1 Batterskull

1 Sword of Feast and Famine

 

Legendary Equipment:

1 Umezawa’s Jitte

 

Basic Land:

1 Plains

1 Swamp

1 Island

 

Non-Basic Land:

4 Underground Sea

2 Tundra

2 Marsh Flats

4 Polluted Delta

4 Mutavault

 

Sideboard:

3 Inquisition of Kozilek

2 Spell Pierce

1 Diabolic Edict

4 Extirpate

1 Damnation

2 Perish

2 Engineered Explosives

 

Dan Jordan, 3rd Place

Reanimator

 

Creatures:

1 Angel of Despair

1 Sphinx of the Steel Wind

1 Empyrial Archangel

 

Legendary Creatures:

1 Elesh Norn, Grand Cenobite

3 Jin-Gitaxus, Core Augur

 

Instants/Sorceries:

4 Brainstorm

3 Daze

4 Entomb

4 Force of Will

3 Careful Study

3 Duress

4 Exhume

4 Ponder

3 Reanimate

 

Enchantments:

4 Animate Dead

 

Basic Land:

2 Island

2 Swamp

 

Non-Basic Land:

4 Underground Sea

2 Bloodstained Mire

2 Misty Rainforest

4 Polluted Delta

1 Urborg, Tomb of Yawgmoth

 

Sideboard:

3 Pithing Needle

1 Sundering Titan

1 Blazing Archon

3 Echoing Truth

1 Iona, Shield of Emeria

3 Show and Tell

3 Thoughtseize

 

Eli Kassis, 4th Place

Esper Stone-Blade:

 

Creatures:

3 Snapcaster Mage

4 Stoneforge Mystic

3 Dark Confidant

 

Instants/Sorceries:

4 Inquisition of Kozilek

4 Swords to Plowshares

4 Brainstorm

1 Spell Snare

4 Stifle

4 Vindicate

3 Daze

 

Tribal Enchantments:

1 Bitterblossom

 

Equipment:

1 Batterskull

 

Legendary Equipment:

1 Umezawa’s Jitte

 

Basic Land:

1 Island

1 Plains

1 Swamp

 

Non-Basic Land:

3 Underground Sea

3 Tundra

2 Scrubland

2 Polluted Delta

3 Flooded Strand

3 Marsh Flats

4 Wasteland

 

Sideboard:

2 Spell Pierce

1 Tsabo’s Web

2 Perish

2 Jace, the Mind Sculptor

2 Disenchant

3 Surgical Extraction

3 Engineered Plague

 

Dan Signorini, 5th Place

Dark Secrets (BUG/Team America Variant)

 

Creatures:

4 Tarmogoyf

4 Delver of Secrets

3 Tombstalker

 

Instants/Sorceries:

4 Brainstorm

4 Ponder

4 Force of Will

4 Daze

4 Hymn to Tourach

2 Thoughtseize

1 Maelstrom Pulse

1 Go for the Throat

1 Dismember

1 Snuff Out

 

Planeswalkers:

2 Liliana of the Veil

 

Enchantments:

1 Sylvan Library

 

Non-Basic Land:

4 Underground Sea

2 Tropical Island

1 Bayou

4 Verdant Catacombs

3 Polluted Delta

2 Misty Rainforest

4 Wasteland

 

Sideboard:

2 Jace, the Mind Sculptor

1 Thoughtsieze

1 Dispel

1 Misdirection

1 Maelstrom Pulse

2 Umezawa’s Jitte

1 Darkblast

2 Engineered Explosives

2 Tormod’s Crypt

1 Nihil Spellbomb

1 Reanimate

 

John Kubilis, 6th Place

Merfolk

 

Creatures:

4 Lord of Atlantis

4 Merrow Reejerey

4 Silvergill Adept

4 Curscatcher

2 Coralhelm Commander

4 Phantasmal Image

 

Legendary Creatures:

2 Kira, Great Glass Spinner

 

Instants/Sorceries:

4 Force of Will

4 Daze

2 Dismember

 

Artifacts:

4 Aether Vial

 

Basic Land:

13 Island

 

Non-Basic Land:

1 Mishra’s Factory

4 Wasteland

4 Mutavault

 

Sideboard:

1 Umezawa’s Jitte

2 Phyrexian Metamorph

3 Spell Pierce

3 Blue Elemental Blast

4 Submerge

2 Llawan, Cephalid Empress

 

Alex Artese, 7th Place

“Chris VanMeter Special”

 

Creatures:

4 Stoneforge Mystic

4 Snapcaster Mage
Legendary Creatures:

3 Vendilion Clique

 

Instants/Sorceries:

4 Brainstorm

4 Force of Will

2 Counterspell

4 Swords to Plowshares

1 Misdirection

4 Spell Snare

 

Planeswakers:

4 Jace, the Mind Sculptor

 

Equipment:

1 Batterskull

1 Sword of Feast and Famine

 

Basic Land:

4 Island

1 Plains

 

Non-Basic Land:

4 Tundra

2 Riptide Laboratory

4 Flooded Strand

3 Misty Rainforest

1 Scalding Tarn

1 Wasteland

3 Mishra’s Factory

 

Legendary Land:

1 Karakas

 

Sideboard:

2 Flusterstorm

1 Envelop

4 Path to Exile

1 Elspeth, Knight-Errant

1 Umezawa’s Jitte

1 Sword of Fire and Ice

2 Phantasmal Image

3 Purify the Grave

 

Joey Manner, 8th Place

NO Bant

 

Creatures:

3 Knight of the Reliquary

4 Noble Hierarch

1 Tarmogoyf

1 Quasali Pridemage

 

Legendary Creatures:

4 Vendilion Clique

1 Progenitus

 

Instants/Sorceries:

3 Green Sun’s Zenith

4 Force of Will

4 Daze

4 Brainstorm

4 Swords to Plowshares

4 Natural Order

 

Planeswalkers:

3 Jace, the Mind Sculptor

 

Basic Land:

1 Forest

1 Island

 

Non-Basic Land:

1 Savannah

2 Tundra

3 Tropical Island

4 Misty Rainforest

4 Windswept Heath

1 Wasteland

 

Legendary Land:

1 Karakas

 

Land Creatures:

2 Dryad Arbor

 

Sideboard:

1 Maze of Ith

1 Tower of the Magistrate

2 Path to Exile

4 Meddling Mage

1 Gaddock Teeg

1 Jace, the Mind Sculptor

4 Leyline of the Void

1 Wasteland

Leave a Comment...